UEFA shtyn vendimin për sanksionimin e 12 klubeve themeluese të Superligës Evropiane

UEFA shtyn vendimin për sanksionimin e 12 klubeve themeluese të Superligës Evropiane

Komiteti Ekzekutiv i UEFA u takua sot (e premte) dhe nuk mori asnjë vendim në lidhje me 12 klubet që u shkëputën për të krijuar Superligën Evropiane të dielën e kaluar.

Sky Sport Italia raporton se takimi i Komitetit Ekzekutiv u mbajt këtë mëngjes dhe përveç përcaktimit të vendeve të reja për Euro 2020 këtë verë, adresoi sanksionet e mundshme kundër 12 klubeve të përfshira në Superligën Evropiane.

Për momentin, UEFA ka vendosur të shtyjë çështjen dhe nuk parashikohen sanksione në afat të shkurtër, me gjithë acarimin e shoqatës për incidentin.

Një vendim zyrtar do të duhet të presë ende dhe nuk dihet nëse është çështje ditësh, javësh apo muajsh.

Presidenti i ri i ECA, Nasser Al-Khelaifi foli gjatë takimit dhe Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin vlerësoi presidentin e Paris Saint-Germain.

Ai gjithashtu i dha vëmendje Presidentit të FIGC, Gabriele Gravina dhe falënderoi atë për mbështetjen gjatë këtyre ditëve.

Presidenti i FIGC ka parashikuar që çështja do të sillet në Këshillin Federal të planifikuar për të hënën.

Kriza mund të përfaqësojë një mundësi për të punuar për një transformim dhe për të ndihmuar futbollin të bëhet një sistem i qëndrueshëm. 

Botë Sport