Izraeli sulmon një kamp refugjatësh, 12 të vrarë, mes tyre nëna me 3 fëmijë

Izraeli sulmon një kamp refugjatësh, 12 të vrarë, mes tyre nëna me 3 fëmijë

Avionët izraelitë intensifikuan sulmet ajrore në Gaza në orët e para të mëngjesit të sotëm  dhe militantët e Hamasit u përgjigjën duke qëlluar me raketa në Izrael ndërsa beteja e tyre hyri në një natë të pestë. Ndërkaq diplomatët amerikanë dhe arabë kërkuan t’i jepnin fund dhunës, raportojnë mediat e huaja.

Mjekët palestinezë thanë se të paktën 12 njerëz u vranë brenda natës në sulmet ajrore në të gjithë Gazën. Zyrtarët shëndetësorë thanë se një grua dhe tre fëmijët e saj ishin midis të vdekurve pasi shtëpia e tyre u godit në një kamp refugjatësh.

Ushtria izraelite tha se kreu sulme në një strukturë të inteligjencës ushtarake Hamas. Ministria palestineze e çështjeve fetare tha se aeroplanët izraelitë shkatërruan një xhami. Një zëdhënës ushtarak tha se ushtria po kontrollonte raportin.

Përtej kufirit, sirenat ranë në pjesën më të madhe të Izraelit jugor, duke i dërguar banorët të vraponin për strehim. Në qytetet e Beersheba dhe Ashdod ndërtesat u goditën nga raketa. Nuk ka raportime të menjëhershme të lëndimeve.

Botë Kosovë